انجام پروپوزال

چگونه انجام پروپوزال در طول یک هفته ممکن است؟

نگارش پروپوزال طرح تحقیقاتی مرحله ای مهم برای آماده سازی دانشجویان تحصیلات تکمیلی جهت نگارش پایان نامه و اتمام دوره به شمار می آید. ترس از شروع نگارش آن موجب شده تا اغلب دانشجویان در تحویل و تصویب به موقع آن ناکام بمانند. از این رو، دانستن نکات اساسی جهت تدوین هر یک از بخش های پروپوزال می تواند به نگارش هرچه سریعتر آن کمک کند. در این پست سعی شده تا با بیان نکات ظریف و مهم به آشنایی بیشتر دانشجویان در مورد چگونگی نگارش پروپوزال پایان نامه خود در مدت یک هفته پرداخته شود.

آموزش نگارش پروپوزال

پروپوزال تحقیقاتی برای انجام فرایند نگارش علمی تحقیق اساسی است. اگر در نگارش آن ماهر شوید، پیگیری فرآیند تحقیق بسیار کمتر از گذشته ترسناک خواهد بود. از همین روی، به چند نکته اساسی در چگونگی نگارش پروپوزال پایان نامه پرداخته خواهد شد.

آموزش نگارش پروپوزال

تقریبا تمام دانشگاه‌های ایران نگارش پایان نامه را برای دانشجویان کارشناسی ارشد اجباری می دانند. تنها چند دانشگاه در کشور به تازگی ارائه مدرک کارشناسی ارشد بدون انجام پایان نامه را ارائه کرده اند. لذا این مسئله بخش جدانشدنی از فرآیند ارزیابی دانشجوی مقطع تحصیلات تکمیلی می باشد. به طور کلی مهم است که از مناسب ترین قالب برای نگارش آن استفاده کنید و آن را در مدت زمان کم به گروه آموزشی خود تحویل دهید. برای فهم این مسئله که چگونه باید پایان نامه را نگارش کنیم، اجازه بدهید تا با تعریف آن شروع کنیم.

پروپوزال پایان نامه چیست؟

 تهیه پروپوزال پایان نامه قسمت ضروری پایان نامه شما خواهد بود که جوانب زیر را در نظر خواهد گرفت:

  • موضوع پایان نامه
  • زمینه های تحقیقاتی که نیازمند توضیح می باشد(سوالات  سوالات تحقیق)
  • منابع  پیشینه نظری
  • روش های تجربی و غیر تحقیق
  • نتایج ممکن از مورد تحقیق

نگارش پروپوزال زمان بسیار زیادی را برای دانشجویان در تدوین فصول پایان نامه ذخیره خواهد کرد. همچنین بر اساس آن نقشه راه انجام پایان نامه ساخته می شود. تا جای ممکن سعی کنید حتی کمی زودتر پروپوزال خود را به استاد راهنما تحویل دهید. حتی زمانی که  انتظار دریافت آن را ندارد. در حین فرآیند نگارش بازخوردهای ارزشمندی را برای استفاده دریافت خواهید کرد. یک پروپوزال تقریبا بین  5000 تا ۱۰۰۰۰ کلمه متغیر است. مقدار دقیق کلمات وابسته به پیشنیازهایی است که از سمت دانشگاه از قبل معین گشته است. اطمینان حاصل کنید که از فونت و قالب مناسبی برای نگارش پروپوزال استفاده می کنید. عمدتا دانشگاه ها فونت های BNazanin، BZar و Blotus را برای نوشتن آن پیشنهاد می دهند.

شاخص های ضروری پروپزال پایان نامه

برنامه ریزی نگارش پایان نامه به صورت غیر قابل انکاری یک کار درگیرکننده است. فارغ از اینکه شما یک دانشجوی کارشناسی یا تحصیلات تکمیلی هستید، موارد زیر چند مورد از قسمت هایی هستند که نباید از آنها غافل شد.

عنوان پروپوزال پایان نامه

مطمئن شوید که تا در عین کوتاهی دقیق باشد و مستقیماً به اصل مطلب که هدف نهایی پایان نامه است، اشاره کند. حتما پیش از انتخاب عنوان خاطر جمع شوید تا در انتهای پروژه هدف جای گرفته در عنوان آن قابل دستیابی و تحقق خواهد بود.

اهداف مطالعه (فرضیات و سوالات پژوهش)

اگر اهداف بیشتر از سه مورد هستند، به متمرکز شدن بیشتر پروژه خود توجه کنید؛ زیرا اهداف نباید خیلی گسترده باشند. این اهداف را بازنویسی کرده با تغیرات لازم در افعال، آن ها را به فرضیات و سوالات پژوهش تبدیل کنید.

بررسی متون (پیشینه پژوهش)

بررسی متون (پیشینه پژوهش)

در این بخش انتظار می ­رود زمانیکه میخواهید مطالعات مختلف را به پروژه خود ربط دهید، اهمیت آنها را مورد بحث قرار دهید. فراموش نکنید که منابعی که تاکنون جهت جمع آوری این اطلاعات از آن استفاده کردید، کدگذاری و در انتهای متن فهرست کنید. توصیه میشود که برای راحتی بیشتر و جلوگیری از اشتباهات حتما از نرم افزارهای ثبت منبع مانند Latex یا EndNote استفاده کنید. در صورت امکان مطالعه خود را در کنار مقالات یا کارهای گذشته قرار دهید تا بینش بیشتری در مورد کار خود ایجاد کرده و آمادگی خود را جهت بسط آن به پایان نامه نشان دهید. این بخش از این جهت اهمیت بسیاری دارد که با نشان دادن شکاف ها و کاستی های موجود که مطالعات صورت گرفته قادر به رفع آن­ها نبوده اند، سعی می­شود تا با تمرکز بر روی ضرورت مطالعه جهت جلوگیری یا به صورت خوشبینانه رفع این کمبودها، اهمیت انجام مطالعه خود را نشان دهیم.

جزئیات تحقیق

در این بخش انتظار میرود تا سوالات تحقیق به صورت مبسوط شرح داده شود. این امر شامل ذکر زمینه­ های مربوط به مطالعه خود و برقراری ارتباط درست و منطقی بین آن­ ها می ­شود.

روش کار (متودولوژی)

روش کار (متودولوژی)

اگر مطالعه شما برگرفته از شیوه تحقیقی است که در حال حاضر منتشر شده است، در واقع شما از روش غیرتجربی (non-empirical) استفاده می کنید. با این وجود، اگر داده های دسته اولی را مثلا با پرسشنامه جمع آوری می کنید، روش مورد استفاده شما تجربی (empirical) شناخته می شود. معمولا این قسمت برای مطالعه ای که از روش غیرتجربی استفاده می کند کوتاه و مختصر است، در حالیکه برای مطالعات تجربی طولانی تر نوشته می شود. شاید از شما خواسته شود تا شیوه کار را به صورت جداگانه بیان کنید، برای مثال برای هر یک از بخش های ارزیابی داده ها، مصاحبه، بایگانی و سایر یک بند را اختصاص دهید. همچنین بایستی برخی از نتایج قابل انتظار از مطالعه خود در این قسمت به صورت خلاصه بیایند.

محدودیت ها

هر تحقیق علمی بایستی محدودیت های پیشروی خود به خوبی بشناسد، چرا که می توان با رفعشان و افزودن به نتایج حال حاضر ظرفیت مطالعه را بالاتر برد. این محدودیت ها می­تواند حتی شامل تعداد کلمات باشد که به وسیله آن بیان جامع ایده های مهم مطالعه دیگر امکان پذیر نخواهد بود. این بخش به خواننده این اجازه را می دهد تا ببیند که شما به چه میزان در بیان اهمیت موضوع، دقیق و موشکافانه عمل کرده اید.

مدیریت زمان

چگونه کار خود را مدیریت خواهید کرد؟ نیاز به نقشه راه خواهید داشت تا یک ضرب العجل واقع بینانه تعیین کنید و میزان کار پیشرو را در بازه زمانی معین شده پخش کنید. نمودار گانت (Guntt) در انجام این بخش از پروپازال کمک شایانی به شما خواهد کرد.

بررسی های اخلاقی (اخلاق در پژوهش)

بررسی های اخلاقی (اخلاق در پژوهش)

امروزه موضوع اخلاق در پژوهش اهمیت دوچندانی پیدا کرده است. پروژه های تحقیقاتی متاثر از اخلاق در پژوهش و اصول اخلاقی است. برای نمونه، پیش از آن که با افراد مصاحبه کنید، بایستی اجازه آن­ها را بدست آورید. بدون ارجاع به بررسی های اخلاقی صورت گرفته از کمیته اخلاق دانشگاه یا محل پژوهش و ارائه تائیدیه آن، پایان نامه به صورت خطرناکی در لبه تیز انتقادات نابخشودنی قرار خواهد گرفت.

فارق از اینکه نتایج مطالعه شما چقدر متحول کننده باشد، مانند ارائه دارویی جدید برای جلوگیری از گسترش سرطان خون، اگر اخلاق رایج در پژوهش را به شمار نیارید، حتما نتایج خود را تضعیف خواهید کرد. این بررسی ها بایستی در هر مرحله از تحقیق آکادمیک یا دانشگاهی مانند برنامه ریزی، گردآوری داده ها، آماده سازی و تجزیه و تحلیل ضمیمه شده و به ثبت برسد.

منبع نویسی

از استاد راهنما در مورد تعداد منابع و اعتبار آن­ها حتما سوال کنید. اطمینان حاصل کنید که آیا اجازه قرار دادن کتاب های درسی و مقالات و کتب قدیمی مرجع را خواهید داشت. در مورد میزان به روز بودن منابع نیز اطلاعات کافی را بدست بیاورید.

نکات نگارشی پروپازال پایان نامه

زمانی که میخواهید بدانید که چگونه پروپازال خود را بنویسید، از انتخاب فرمت صحیح و رعایت قواعد نگارش غافل نشوید. افعال به کار رفته بایستی همسو و مرتبط باشند. مثلا در جملات مرکب فاعل جملات تغییر نکند. همچنین افعال پروپازال اغلب به صورت آینده نوشته می­ شوند.

ارائه پروپوزال

ارائه پروپوزال

پس از تهیه نسخه اولیه پروپوزال، هنگامی که پروپازال را نزد استاد راهنما خود ارائه می کنید، ارزیابی و بازخوردی از طرح پیشنهادی خود دریافت خواهید کرد. استاد راهنما ممکن است که برخی نقاط ضعف را به شما گوش زد کند. همچنین احتمال می رود که متن شما فاقد شفافیت باشد، یا تعدادی مسائل اخلاقی در پروژه شما وجود داشته باشد. بسته به این مشکلات و خطاها، انتظار داشته باشید تا از طرف استاد راهنمای خود ناچار به اعمال تغییراتی در موضوع یا روش کار شوید؛ این تغییرات کمک می کند تا به نتایج بهتری دست پیدا کنید.

حرف آخر

نوشتن پروپازال پایان نامه نیازمند ذهنی آماده، باز و خلاق می­ باشد. باید این رغبت و آمادگی را داشته باشید تا در صورت نیاز هر یک از بخش های روش، مدل و اهداف را تغییر دهید. با اعتماد به نفس هدف و قصد خود از انجام مطالعه را به خواننده بگویید و دید یکپارچه ای از آن را ارائه نمایید. در نظر داشته باشید که در این راه باید داور یا داوران را متقاعد کنید که هم داده های ابتدایی و هم نتایج دریافت شده را به خوبی مد نظر قرار داده اید. در نهایت، در مواقع مواجهه با سختی ها انعطاف پذیری لازم را داشته باشید.

اگر در این راه با هر گونه مشکلی روبرو شدید، دپارتمان مشاوره آماری آماده پاسخ به درخواست مشاوره تخصصی شماست.