انجام پایان نامه

زندگی دانشجویی: هنر نگارش و انجام پایان نامه

نگارش پایان نامه فرایندی پرفراز و نشیب است که اکثر دانشجویان تجربه خوبی از آن ندارند. یک قانون بزرگ در این فرایند این است که هرگز پیشرفتتان را برای دوستان خود تعریف نکنید. دیوید الیس، نویسنده روزنامه تلگراف لندن، در مورد برخی از بزرگترین درس هایی می گوید که در طی نگارش پایان نامه خود خواهید آموخت. با دانستن این نکات می توانید تجربه نسبتا شیرینی را برای خود رقم بزنید.

نکات ضروری انجام پایان نامه

در ابتدای کار همه از انجام پایان نامه استقبال می کنند؛ در حالی که اجرای یک پروژه علمی و نگارش آن تاحد زیادی دردناک و خالی از هیجان بوده که حجم زیاد مطالب جهت نگارش همواره مسئله ­ساز بوده است. فرآیند نگارش آن دربرگیرنده برخی از بهترین درس هایی است که یک دانشجو تحصیلات تکمیلی می تواند امیدوار باشد تا آن ها را در طی تحصیل خود فرا بگیرد. در زیر برخی از این درس ها، که هر دانشجویی امروز و یا فردا باید برای روبرویی با آن خود را آماده کند، بیان شده است.

انتخاب موضوع

شما آنقدری که همیشه فکر میکردید، فردی علاقه­ مند نیستید. هیچ یک از ما نیستیم. در اوایل، هرآنچه که یک پایان نامه به آن نیاز دارد، ایده ای منحصر به فرد است؛ که در آن احتمالاً مغز شما چیزی را به موازات “ایده اصلی” خواهد اندیشید. این ایده نمی تواند خیلی سخت باشد، احتمالا جایی مثل قفسه پایان نامه های انجام شده در کتابخانه دانشکده یا دانشگاه مملو از چنین ایده­ هایست که حتی شاید جدید هم نباشد.

کشف یک موضوع بررسی نشده به صورت گول زننده ای کاری دشوار است. بعید است که هنگام دویدن به سمت راهرو محلی که اتاق اساتید در آن قرار گرفته، چنین ایده ای به ذهنتان خطور کند یا اینکه از جایی الهام بگیرید. بهتر است که زمان مناسبی را برای بازنگری در ایده های موجود در ذهن خود صرف کرده و همه آنها را برای بررسی های بعدی یادداشت نمایید. لیستی از آن را تهیه کرده و آماده باشید تا بسیاری را از روی فهرست خود خط بزنید زیرا قبلاً انجام شده اند. شاید باور نکنید ولی، حتی پیچیده ترین ایده ممکنی را که فکر کنید، قبلاً مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است.

کپی و جعل بیش از ۱۰ هزار کلمه از مطالبی که دوستشان ندارید، غیرممکن است. کسی به راحتی توانایی و استقامت چنین کاری را ندارد. دوران تحصیل خود تاکنون را در نظر بگیرید؛ هرآنچه که ذهنتان را بیشتر از همه به خود مشغول کرده، توجه تان را جلب کرده و عموما از انجام آن در مدت زمان طولانی لذت می­ برید، مورد نظر داشته باشید.

در واقع، مسئله انتخاب پیچیده ترین و عمیق ترین موضوع نیست. اگر موضوعی برای شما جذابیت ندارد، بعید به نظر می رسد چیزی به خصوصی در انتهای مطالعه بدست آورید. بهترین نوشتار بهم خورده است، خالی از لطف نیست: اگر مغز شما از چیزی لذت ببرد، با خوشحالی خنده دار می شود و جملات را متنفر می کند. اما اگر به خاطر بی علاقگی خاموش شود، تولید هر کلمه استخراج دردناکی خواهد بود.

بپذیرید که حجم عظیمی از کار موجب خستگی و بی علاقگی افراد دیگر خواهد شد و به رغم تمام تلاشی که برای تولیدشان می کنید، به سرعت ناچیز و بی اهمیت می شوند. هرگز نمی توانید جمعیتی را جذب موضوع پایان نامه خود کنید. پایان نامه یک جهنم شخصی است که فرد در سکوت از آن رنج می برد. اگر کسی بیشتر از این در مورد موضوع پایان نامه تان از شما سؤال کرد، مؤدبانه  ترین کار این است که موضوع بحث را عوض کنید.

نگارش پایان نامه

نوشتن مشکل است. هیچ وسیله ای وجود ندارد که استدلال هایتان را روان یا ایده های شما را واضح تر کند. احتمالا شما از آنچه که می نویسید ناراضی خواهید بود و حتما نیاز به تصحیح دارد. پس زمان کافی را برای این کار اختصاص دهید. در ضمن، به یاد داشته باشید که این ایده ها مال شما هستند و باید با ادبیات خودتان نوشته شوند. در زمان مناسب استفاده از کلمات تخصصی یک ضرورت است. هیچ دلیلی برای نوشتن جملات ساده و بدون بار علمی وجود ندارد.

همانطور که به خوبی و طولانی صحبت می کنید، بنویسید. اگر اینطور نیست، پس شروع کنید. منظورتان را بگویید و خودتان را اصلاح کنید؛ اگر منظورتان “مرتبا” است ، نگویید “اغلب”. نوشتن به این سبک ایراد گیرانه به نظر می رسد؛ اما اگر بتوانید مغز خود را آموزش دهید تا به صورت واضح فکر کند، نوشتن آسان تر می شود و آنچه تولید می کنید، بهتر خواهد بود.

انتخاب استاد راهنما

انجام پایان نامه فرآیندی است که فرد طی آن تحلیل می رود. با نزدیک شدن به اتمام آن، اشتباهات خود را نادیده می گیرید. فقط شخص دیگری می تواند نقص ها در منطق، بایاس در تجزیه و تحلیل آماری و موارد دیگر را تشخیص دهد. لذا، هماهنگ شدن با استاد راهنمای مناسب بسیار حیاتی است.

برای این کار وقت بگذرانید، افراد همیشه مناسب یکدیگر نیستند. اگر کسی نیست که بتواند تحقیقات شما را بهتر کند، افکارتان را به چالش بکشد و صحت استدلال های شما را زیر سوال ببرد، ممکن است که هیچوقت هم نباشد. حتما کسی را انتخاب کنید که زمان کافی را برای کمک و راهنماییتان داشته باشد.افزون بر این، هرگز موضوع مورد نظر خود را با گفتن اینکه “اشتیاق بیش از حد” برای آن دارید، برای استاد راهنما خود توجیه نکنید. در بدترین حالت، شما دروغ می گویید و در بهترین حالت در حالی با آن روبرو می شوید که انگار به طرز عجیب و غریبی خوره آن هستید.

برخلاف همه رویاهایتان، کار بعضی اوقات زندگی اجتماعی شما را برهم می زند. تاجایی که ممکن است هرچه می ­توانید را سریع تر انجام دهید، زیرا وقتی به مهلت تعیین شده برای تحویل پایان نامه نزدیک می شوید، ساده ترین چیزها نظیر غذاخوردن، خوابیدن، حمام کردن و حتی دستشویی رفتن به یک عامل حواس پرتی تبدیل می شوند. هرگز پیشرفت خود را با دوستانتان مقایسه نکنید؛ یکی از شما همیشه بعد از آن احساس گندی خواهد داشت.

این درس ها را به یاد داشته باشید، نه اینکه آنها را به سختی با تجربه کردن یاد بگیرید. در هر حال، اگر در مرحله ای هستید که الان باید در حال نوشتن آن باشید، پس بروید و آن لعنتی را بنویسید. بروید! دوباره دارید آن را به تعویق می اندازید.


این نوشته ترجمه مقاله ای به همین عنوان در روزنامه تلگراف است که در سال ۲۰۱۴ به چاپ رسید. برای خواندن اصل مقاله می توانید به اینجا مراجعه کنید.